Najważniejsze nazwiska polskich sportowców

Polska jest krajem ze wspaniałymi tradycjami sportowymi. W przeciwieństwie do niektórych państw nasz kraj ma bardzo zróżnicowaną paletę wielkich sportowców. Obejmuje ona najróżniejsze dyscypliny, zarówno te ze sportów zimowych, letnich, a nawet motorsportu. Jednak, które z nazwisk polskich sportowców są najważniejsze?

Irena Szewińska – najlepsza polska lekkoatletka

Do ikon polskiego sportu na pewno należy zaliczyć Irenę Szewińską. Jest najbardziej utytułowaną lekkoatletką naszego kraju w dziejach. Aż 3-krotnie sięgała po złote medale igrzysk olimpijskich. Robiła to na 3 różnych imprezach. Łącznie zdobyła 7 krążków olimpijskich, w tym jedno srebro w skoku w dal. Specjalizowała się jednak w krótkich dystansach biegowych. Wiele z jej rekordów nie zostało pobitych przez dziesiątki lat.

Robert Kubica – niezniszczalny wojownik

Do panteonu polskich gwiazd sportu należy zaliczyć także Roberta Kubicę. Jest on do tej pory jedynym Polakiem, który jeździł w Formule 1. Zdobył w niej jedno zwycięstwo w 2008 roku, po którym był liderem klasyfikacji generalnej. Niestety w 2011 roku, przed startem sezonu miał wypadek w rajdzie Ronde di Andora. Otarł się o śmierć, gdy barierka przebiła jego prawe ramię.

Ostatecznie po długich latach rehabilitacji i walki ze wspomnieniami, udało mu się wrócić na tor w wielkim stylu. Jego powrót do sportu opisywały media z całego świata, a sam Kubica święcił sukcesy. Należą do nich mistrzostwo w WRC2 i ELMS, II miejsce w wyścigu 24h Le Mans w swojej klasie, a także powrót na jeden sezon do F1. Nazwisko Kubica do dziś jest synonimem prędkości w naszym kraju.

Kamil Stoch – złota rakieta

Rakieta z Zębu, czyli Kamil Stoch, to jeden z najpopularniejszych, ale też najbardziej utytułowanych polskich sportowców wszech czasów. Zasłynął na skoczniach całego świata swoim profesjonalizmem, niezłomnością, a także ciężką pracą. W swojej gablocie z trofeami ma 2 kryształowe kule, 3 orły za zwycięstwa w TCS, 2 złota mistrzostw świata, medale z wielu najważniejszych imprez i przede wszystkim 3 złota olimpijskie. Czyni go to 3. najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii kraju.

Szczególnie udaną imprezą w jego karierze były Igrzyska Olimpijskie w Sochi, gdzie zdobył indywidualnie 2 złote medale. Zawsze był w stanie unieść również presję noszenia na barkach polskiej kadry w konkursach drużynowych. Między innymi dzięki niemu Polska po raz w pierwszy w historii zdobyła mistrzostwo świata w tej konkurencji.

Idzie nowe pokolenie

Opisane przez nas nazwiska to idole wielu Polaków. Jednak nie zapominajmy o nowej fali wielkich sportowców. Newsy o ich poczynaniach możecie czytać m.in. na blogu ETOTO. Już teraz młodzi adepci różnych dyscyplin znad Wisły podbijają świat. Mowa tu o Idze Świątek, Kacprze Sztuce, Jakubie Kiwiorze i wielu innych talentach na horyzoncie.