Chinook dyktował warunki w Calgary 1988 roku

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w kanadyjskim mieście Calgary w 1988 roku wygrał… wiatr. Właściwie został niechlubnym bohaterem, gdyż od tego ciepłego wiatru uzależnione były prawie wszystkie zawody na Igrzyskach.

Co to jest chinook?

Chinook to wiatr, suchy, porywisty i ciepły. Wieje ze wschodnich Gór Skalistych na równiny. Jego podstawową cechą jest to, że momentalnie potrafi zmienić wartość temperatury powietrza. W skrajnych przypadkach taka gwałtowna zmiana może nawet dotyczyć kilkudziesięciu stopni Celsjusza.
Wiał również podczas Igrzysk Olimpijskich w Calgary.

Ile razy przekładano zawody w Calgary 1988 roku?

Według oficjalnych statystyk podobno 33 razy przekładano różne zawody, m.in. saneczkarskie, skoki narciarskie. Według anegdot, chinook miał być przysłany przez Indian, którzy pierwotnie zamieszkiwali te rejony. W każdym razie organizatorzy Olimpiady Zimowej musieli radzić sobie z topnieniem śniegu i lodu, który znikał z przygotowanych wcześniej tras, w ciągu kilku lub kilkunastu godzin.

Porwany przedskoczek w Calgary 1988 roku

Jak niebezpieczny i nieprzewidywalny był wiatr przekonał się skoczek narciarski Ronnie Hansen. Wykonując próbny skok przed drużynowym konkursem skoków narciarskich, zamiast wyhamować na niewielkim progu, zdecydował się na wybicie z progu. Podmuch wiatru był tak potężny, że Ronnie wylądował na operatorze telewizji ABC, praktycznie go taranując. Pracownik telewizji otrzymał cios w głowę i musiał zostać odwieziony do szpitala.

Pewnych zjawisk nie da się do końca przewidzieć, tym bardziej natury

Jednak niektóre zdarzają się cyklicznie. Czy więc organizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calgary byli w stanie przewidzieć i przygotować się na chinooka?