Boks szachowy – czyli bardzo oryginalny i kreatywny sport

Boks szachowy jest rodzajem sportu hybrydowego, który łączy ze sobą walkę bokserską z partią szachową. Zawodnicy w tym sporcie rywalizują razem naprzemiennych rundach boksu i szachów. Początkowo był to tylko pewnego rodzaju performance artystyczny, jednakże szybko zamienił się on w prawdziwy sport wyczynowy.

Krótka historia powstania boksu szachowego

Najstarsze doniesienia o szacho-boksie datuje się na rok 1978. Podczas gdy dwójka braci James i Stewart Robinson, w ten jakże nietypowy sposób rozgrywała pojedynki w jednym z londyńskich klubów bokserskich. Oficjalnie jednak przyjmuje się, że sport wymyślił niejaki Enki Bilal w 1992 roku. Jest on autorem wielu komiksów, w jednym z nich jest wzmianka o mistrzostwach świata w boskie szachowym, w którym biorą udział postacie z ludzkim ciałem i głowach zwierząt.

Zasady boksu szachowego

Pojedynek trwa 11 przemiennych rund – 6 szachów oraz 5 boksu. Taki sport rozpoczynamy 4-minutową rozgrywką szachową, po której następuje walka bokserska, która trwa 3 minuty. Czas przerwy przed rozgrywkami trwa 1 minutę i jest ona wykorzystywana na ściąganie bądź zakładanie rękawic bokserskich oraz wstawianie bądź zdejmowanie stolika z szachownicą na lub z ringu.

Zawodnicy mają ustawione na zegarach dokładnie 12 min. na na rozegranie owej partii szachowej

Po każdej takiej rundzie, zostaje zarejestrowana dokładna pozycja gry, dzięki czemu zostaje ona odtworzona przed następną szachową rundą. Dlatego też można powiedzieć, że zawodnicy rozgrywają tylko jedną partię szachów, tylko że podzieloną na 6 rund. Przegrywa ten gracz, któremu albo skończy się czas, albo zostanie zdyskwalifikowany za decyzją sędziego bądź zostanie znokautowany.

Jeżeli gra w szachy zakończy się remisem to zwycięzcą zostaje zawodnik, który otrzymał więcej punktów w rozgrywkach boksowych. Jeśli jednakt to w boksie nastąpi remis, to wygrywa gracz, który gra czarnymi szachami.