Jakim sportem jest dart? – to warto wiedzieć

Zapewne nie raz mieliśmy okazję będąc w barze widzieć lotki, które fachowo nazywamy dartem. Wydawać by się mogło, że to takie proste – rzucać lotki do dość sporej tarczy nie wymagać by miało wielkich umiejętności.

Rzeczywistość jest jednak inna, ponieważ uprawianie tego sportu jest bardzo trudne. Warto przybliżyć jego specyfikę, by dowiedzieć się o nim więcej. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Dart to sport wymagający ogromnej precyzji

Najbardziej popularną odmianą darta jest 501, które polega na tym kto szybciej zamknie swój licznik. Tarcza składa się z wewnętrznego pierścienia, który jest liczony dzięki wartościom potrójnym. Jeżeli więc rzucimy w potrójne 20, to mamy 60 punktów. Najwyższą wartością, którą można uzyskać w jednej kolejce jest 180 punktów. Co ciekawe, jednego lega można skończyć 9-lotką, która jest czymś jest jak break 147 w snookerze.

Najważniejsze jednak jest to, że dart wymaga ogromnej precyzji. Obserwując graczy można zauważyć, że niektórzy z nich mają nadwagę i raczej nie są tytanami fizyczności, chociaż są tacy gracze jak Gerwyn Price, którzy swoją atletycznością znacznie wyróżniają się z tłumu. Trafienie do celu jest naprawdę trudne i trzeba swoje spędzić na tarczy, aby osiągnąć określony poziom.

Polskie tradycje w darcie – o tym nei wiedziałeś

Nie ma co ukrywać, że dart w Polsce nie jest najbardziej popularnym sportem, ale też nie ma w nim wielu sukcesów naszych zawodników. Nie jesteśmy jeszcze Holandią czy Anglią, żeby był to jeden z ważniejszych sportów narodowych. Ostatnie lata jednak pokazały, że tacy zawodnicy jak Krzysztof Ratajski mogą doskoczyć do światowej czołówki i zarabiać niemałe pieniądze.

Dodaj komentarz