Porady dla kitesurferów podróżujących samolotem

Kitesurfing to sport, który zdobywa na świecie coraz większą popularność. Przyciąga on zarówno miłośników wiatru, fali, jak i emocji. Jednakże dla wielu pasjonatów tego sportu jednym z wyzwań jest przewóz sprzętu podczas podróży samolotem. Abyś mógł cieszyć się swoją pasją bez względu na miejsce na świecie, przygotowaliśmy kilka porad dla kitesurferów wybierających się w podróż samolotem.

1. Zaplanuj wcześniej Nie każde linie lotnicze mają takie same przepisy dotyczące przewozu sprzętu sportowego. Przed zakupem biletu sprawdź, czy dana linia przewozi deski kitesurfingowe i jakie są z tym związane opłaty. Często są to dodatkowe koszty, ale niektóre linie oferują specjalne stawki dla sportowców.

2. Odpowiednie pakowanie Sprzęt do kitesurfingu jest zarówno wartościowy, jak i delikatny. Aby chronić go przed uszkodzeniami, warto zainwestować w specjalistyczne quivery na deski i latawce. Torby te posiadają dodatkowe wzmocnienia i często są wyściełane pianką, co chroni sprzęt przed uderzeniami.

3. Ogranicz wagę Większość linii lotniczych posiada ograniczenia wagowe dotyczące przewożonego sprzętu. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, jakie są te limity i odpowiednio spakować swój ekwipunek. Jeżeli przekroczysz dopuszczalną wagę, możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami.

4. Demontaż sprzętu Przed spakowaniem sprzętu do torby, upewnij się, że dokładnie go zdemontowałeś. Ewentualne akcesoria takie jak finy, strapy czy śrubki warto schować w oddzielnych kieszonkach torby, aby zapewnić im dodatkową ochronę.

5. Ubezpieczenie Podróżowanie z drogim sprzętem wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto więc rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia sprzętu na czas podróży. W przypadku uszkodzenia lub zgubienia bagażu przez linie lotnicze, będziesz miał pewność, że poniesione straty zostaną pokryte.

6. Etykieta na bagaż Nie zapomnij o dokładnym oznaczeniu swojego bagażu. Na torbie powinny znajdować się Twoje dane kontaktowe oraz informacje o miejscu docelowym podróży. Dzięki temu w przypadku zagubienia bagażu, będzie on łatwiejszy do zidentyfikowania.

7. Kontrola na lotnisku Przygotuj się na to, że Twój sprzęt zostanie dokładnie sprawdzony podczas kontroli bezpieczeństwa. Warto więc wcześniej wyciągnąć z torby wszystkie elementy, które mogą budzić wątpliwości, takie jak pompki czy akcesoria metalowe.

8. Odbiór bagażu Po lądowaniu, Twój sprzęt prawdopodobnie zostanie przekazany na specjalnym stanowisku dla nietypowego bagażu. Upewnij się, że odbierasz swój ekwipunek z odpowiedniego miejsca.

Oczywiście wszystko zależy także od destynacji – jeżeli jedziesz w daleką podróż możesz rozważyć wynajem sprzętu na miejscu. Jeżeli jedziesz bliżej też warto wziąć to pod uwagę, jednak lecąc relatywnie blisko, na przykład na kite na Sycylii, często wykupienie quivera nie wiąże się z dużymi kosztami. 50 euro w linii Ryanair powinno pokryć koszty dużego quivera.

Podsumowując, podróż samolotem z sprzętem kitesurfingowym nie musi być trudna ani stresująca. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie i znajomość przepisów linii lotniczych. Dzięki temu, bez względu na miejsce na świecie, będziesz mógł cieszyć się swoją pasją i surfować na najlepszych spotach. Bezpiecznej podróży!