Rzut młotem – dyscyplina która wymaga dużej sprawności fizycznej

Rzut młotem to jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych, polegająca na rzucie piłką, do której przymocowana jest stalowa lina za pomocą uchwytu.

Celem rzutu młotem jest rzucenie młotem jak najdalej. Rzucający stoi w określonej odległości od młotka i rzuca młotem w kierunku ziemi, unosząc ręce nad głowę i machając nimi w dół. Odległość od rzucającego do młota w momencie rzutu jest kluczowym czynnikiem określającym odległość, jaką przebył młot.

Co warto wiedzieć o rzucie młotem?

Aby rzucić młotem, rzucający musi wykonać silny zamach w tył. Wymach do tyłu rozpoczyna się z całkowicie wyprostowanymi ramionami, a następnie rzucający robi duży krok do przodu.

W tym samym czasie rzucający przesuwa ramiona w kierunku młotka, a następnie sięga do tyłu i chwyta dłońmi rękojeść młotka. Ręce wciąż trzymają rękojeść, rzucający następnie przesuwa ręce do przodu i w dół, jednocześnie zwalniając rękojeść młotka. Aby wykonać rzut, rzucający powinien trzymać ręce w pełni wyprostowane i zachować równowagę podczas łapania młotka. Rzucający powinien następnie podnieść młot na wysokość ramion, a na koniec sprowadzić go na ziemię. Ważne jest, aby pamiętać, że młotka nigdy nie należy opuszczać zbyt mocno, w przeciwnym razie młotek może się rozbić.

Rzut młotem to jeden z najtrudniejszych zawodów technicznych w lekkiej atletyce

Rzucający musi mieć silny zamach w tył i dobrą równowagę, aby wykonać rzut. Rzut młotem jest jednym ze starożytnych i tradycyjnych sportów. Polega na rzuceniu ciężką piłką tak daleko, jak to możliwe, przy użyciu własnej siły i mocy. Wyrzucona odległość zależy od tego, jak dokładnie wymachuje się młotem w momencie wypuszczenia; im dalej pojedzie, tym wyższa będzie jego energia.

Z tego powodu rzut młotem zawsze był popularnym sportem, ponieważ wymaga nie tylko dużej sprawności fizycznej, ale także doskonałych umiejętności rzucania.